Wordpress czy Wix – najważniejsze różnice

Przymierzasz się do wyboru platformy do tworzenia stron internetowych? Zastanawiasz się nad tym, czy wybrać Wordpress czy może Wix? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem!

Spis treści:

  1. Wordpress czy Wix a prostota obsługi
  2. Układ i projekt strony
  3. Aplikacje i wtyczki
  4. Wybierz odpowiednie narzędzie do swoich potrzeb

Wordpress czy Wix a prostota obsługi

Jednym z aspektów, na który należy zwrócić uwagę, jest kwestia obsługi tych platform. Na uwagę zasługuje fakt, że Wordpress posiada edytor wizualny do tworzenia responsywnych stron internetowych. To ogromne ułatwienie podczas pracy, szczególnie dla osób nietechnicznych. Wix natomiast jest wyposażony w narzędzia do projektowania na zasadzie „drag and drop”. Uzupełnianie treści, zmiany w układzie poszczególnych kafli, to wszystko przekłada się na możliwość dowolnego modyfikowania projektu. Z pomocą Wordpressa można jednak stworzyć bardziej zaawansowane strony, których nie wykreujesz w Wix. Jeżeli zatem zastanawiasz się nad tym, czy Wordpress czy Wix jest lepszym wyborem pod kątem intuicyjności obsługi, weź pod uwagę te kwestie.

Układ i projekt strony

Wordpress dysponuje ogromną bazą dostępnych motywów, zarówno tych w wersji płatnej, jak i darmowej. Późniejsza edycja i dostosowanie do bieżących potrzeb nie przysparzają większych trudności. Administrowanie stroną internetową z wykorzystaniem motywu pozwala nadać jej pożądanego wyglądu i właściwości. Możesz też skorzystać z różnego rodzaju wtyczek.

Wix ma z kolei pod tym kątem ograniczone możliwości w porównaniu do Wordpressa. Nadal możesz jednak liczyć na modyfikowanie wybranego szablonu.

Aplikacje i wtyczki

Omawiając różnice w zakresie tych platform, warto wspomnieć też o kwestii rozszerzeń, które możesz wykorzystać w swojej pracy. W przypadku Wix możesz oczekiwać udogodnień oferowanych przez około 200 aplikacji, z kolei w przypadku Wordpress, z kilkudziesięciu tysięcy wtyczek. Jeżeli zatem zastanawiasz się nad tym, czy Wix czy Wordpress mają bardziej rozbudowane zaplecze, odpowiedź nasuwa się sama. Możesz liczyć na wsparcie zarówno przy działaniach SEO, jak i przy modyfikacjach wyglądu strony, tworzenia kopii zapasowej itp. Część z nich jest płatna.

Wybierz odpowiednie narzędzie do swoich potrzeb

Powyższy poradnik powinien dostarczyć Ci podstawowych informacji w zakresie różnic wśród tych platform. Weź je pod uwagę przy wyborze miejsca, w którym będziesz chciał tworzyć swoją witrynę. Łatwość obsługi, możliwość edycji dostępnych szablonów, wybór w oparciu o indywidualne potrzeby – weź to wszystko pod uwagę przy poszukiwaniach i podejmowaniu decyzji.

Stopień elastyczności Wordpress i Wix

Warto przypomnieć, że Wordpress jest przykładem platformy opensource. Oznacza to, że kod źródłowy jest publicznie dostępny. Dzięki temu użytkownik ma szeroką kontrolę nad każdym aspektem witryny. To z kolei przekłada się na możliwość w zakresie dowolnego dostosowania szablonu, skorzystania z ogromu dostępnych wtyczek, a tym samym rozbudowy funkcjonalności.

Wix z kolei jest nieco bardziej hermetyczny. Pomimo że oferuje sporo narzędzi służących do intuicyjnej budowy stron, w tym przypadku elastyczność jest o wiele bardziej ograniczona w zestawieniu z Wordpressem. Działa on na zasadzie „drag and drop”, czyli „przeciągnij i upuść”. Jest to wygodna opcja dla nowicjuszy, jednak może okazać się niewystarczająca w przypadku tych bardziej zaawansowanych użytkowników.

Koszty utrzymania i serwera

Warto teraz przyjrzeć się kosztom. W przypadku Wordpress, podstawowa wersja tej platformy jest całkowicie bezpłatna. Opłaty wiążą się z kolei z hostingiem, zakupem domeny oraz z wtyczkami premium. Dzięki temu użytkownik ma pełną możliwość w zakresie dostosowania kosztów do swoich potrzeb. Wix proponuje z kolei różnorodne pakiety, które obejmują wymienione wcześniej pozycje. W przypadku użytkowników o mniej wygórowanych oczekiwaniach, Wix może okazać się korzystnym przedsięwzięciem.

W zależności od wybranego planu, cena Wix wyniesie od 45 zł do 680 zł miesięcznie, natomiast w przypadku Wordpressa interesują nas tylko koszty utrzymania serwera, które mogą wynieść od około 250 zł do 740 zł rocznie.

Prostota obsługi

Przy porównywaniu obu platform, konieczne będzie także przyjrzenie się kwestii obsługi. Wordpress oferuje wiele różnorodnych funkcji, dlatego może okazać się bardziej skomplikowany dla osób, które nie miały wcześniej żadnego doświadczenia w projektowaniu. W sieci można jednak znaleźć wiele materiałów edukacyjnych, dzięki którym znalezienie ważnych informacji będzie o wiele prostsze. Co więcej, z uwagi na popularność Wordpress, na rynku z łatwością znajdziesz specjalistów, którzy będą w stanie zająć się zleceniem. Takich ekspertów bez problemu znajdziesz w CalmSite.pl. Nasz zespół tworzy nie tylko grono specjalistów, ale także entuzjastów tej branży.

Powyższy poradnik powinien ułatwić Ci uwypuklenie najważniejszych różnic pomiędzy dwoma popularnymi platformami służącymi do tworzenia stron. Przed podjęciem decyzji należałoby zastanowić się nad swoimi potrzebami w zakresie strony internetowej. Indywidualne preferencje to nie wszystko. Należałoby także skoncentrować się na celach prowadzonego projektu.

Nasze pakiety

opieka nad stroną Wordpress - pakiet basic

299 zł / msc

opieka nad stroną Wordpress - pakiet standard

499 zł / msc

opieka nad stroną Wordpress - pakiet premium

899 zł / msc