Jak przenieść stronę Wordpress na inną domenę?

Domena to jeden z istotniejszych elementów każdej strony internetowej. Jak postąpić w sytuacji, gdy zdecydujesz się na przeniesienie strony Wordpress na inną domenę?

Spis treści:

  1. Kopia zapasowa strony
  2. Zmiana adresu
  3. Baza danych na zaktualizowanym adresie
  4. Transfer plików
  5. Testowanie strony

Kopia zapasowa strony

Pierwszy etap powinno stanowić przygotowanie kopii zapasowej. To dobry nawyk przed przeprowadzeniem jakichkolwiek zmian w obrębie witryny. Dzięki temu można zabezpieczyć dane i bezproblemowo przywrócić je, gdyby doszło do uszkodzenia lub ich utraty. Dzięki temu administracja stroną internetową będzie prostsza i bezpieczniejsza.

W celu przeprowadzenia backupu należy najpierw połączyć się z serwerem, na którym przechowywania jest strona. Można też posłużyć się jedną z kilku dostępnych wtyczek.

Zmiana adresu

W celu zapewnienia płynnego działania strony, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich zmian w ustawieniach Wordpressa. Jak zmienić nazwę domeny? Należy tu przejść do zakładki „Ustawienia„, a następnie „Ogólne„ i wpisać nowy adres, który powinien kierować do witryny. Jeżeli pojawi się błąd 404, nie należy się nim przejmować.

Baza danych na zaktualizowanym adresie

To kolejny krok, który należy zrealizować, jeśli strona znajduje się na innym serwerze. Utworzenie bazy danych i zapisanie dostępu to nie wszystko. Należy też podać nowe dane dostępowe prowadzące do tej bazy, jeszcze przed przeprowadzeniem importu. Konieczne będzie tutaj odnalezienie pliku wp-config.php w głównym katalogu strony z pominięciem pliku z kopią zapasową.

Transfer plików

Jak przenieść stronę Wordpress na inną domenę? Końcowy już etap stanowi wgranie plików na stronę docelową. Można to zrealizować za pomocą konta FTP albo za pośrednictwem wtyczki. Cały proces nie zajmuje więcej niż kilka minut. Najwygodniejszy scenariusz następuje wówczas, gdy przeniesienie strony odbywa się na „czystą„ domenę. Jeżeli jednak już jest tam inna strona, warto ułatwić sobie zadanie i skorzystać z jednej z dostępnych wtyczek, np. WP Reset. Z jej pomocą cała procedura odbędzie się szybko i sprawnie.

Testowanie strony

Po przeniesieniu wszystkich plików konieczne będzie dokładne sprawdzenie, czy wszystko działa poprawnie. Dotyczy to zarówno treści, jak i wtyczek czy innych funkcjonalności. Należy się tym zająć nawet wówczas, jeśli pozornie wszystko wygląda prawidłowo.

Jak widać proces przeniesienia strony na inną domenę nie należy do zbyt skomplikowanych. Trzeba jednak zastosować się do powyższych reguł, aby wszystko przebiegło pomyślnie. Zaprezentowane wskazówki powinny wyjaśnić Ci, jak przeprowadzić tę procedurę!

Nasze pakiety

opieka nad stroną Wordpress - pakiet basic

299 zł / msc

opieka nad stroną Wordpress - pakiet standard

499 zł / msc

opieka nad stroną Wordpress - pakiet premium

899 zł / msc